Obstoj in uporaba skupnega prostora v slovenskih vaseh ( odsek iz eseja)
Obstoj in uporaba skupnega prostora v slovenskih vaseh ( odsek iz eseja Gasilski domovi kot centri vasi - 2012)
“... Velik odstotek slovenskega prebivalstva živi v vaseh in zdi se, da je takšno bivanje med Slovenci zelo priljubljeno. Bližina narave, mir, spokojnost, tradicija so samo nekateri od dejavnikov, ki prepričajo. Potem pa je tu tudi vizija skoraj slehernega posameznika o (pre)veliki hiši, urejeni po lastnih načelih, z zanimivo barvo, velikim vrtom, visoko ograjo in brezskrbnimi otroki v igri z domačim kosmatincem. In že z obiskom katerekoli vasi se lahko prepričamo, da se takšna vizija očitno v večini primerov tudi uresniči. Lahko bi se torej reklo, da je največji atribut, ki vabi Slovence v vasi, prav stalnica takšnega življenja, kateremu ni videti konca (navkljub spreminjajočim se delovnim navadam po svetu, politiki, gospodarstvu ...). Konec koncev, kaj drugega bi si človek še lahko želel?!
Na tem mestu se ne morem upreti asociaciji, ki se mi ves čas krade v ozadje misli, in sicer s prebivalci Srednjega sveta priljubljene trilogije Gospodar prstanov, hobitov in njihovega mesteca Hobitona. Hobiti živijo v nadvse urejenih “votlinah”, čistih, toplih, skritih v pokrajini, kjer se lahko počutijo varno in domače. Za hobite se ne spodobi, da bi razmišljali o avanturah ali višjih življenjskih ciljih. Kaj takega bi sprožilo govorice med sosedi in ugled poštenega hobita bi močno upadel. Ne, kar je zares pomembno v življenju, je ustaljenost; vsak dnevni obrok vedno ob istem času, urejen vrt pred hišo, dober tobak v pipi in prefinjena sposobnost izogibati se vsemu nenavadnemu. Po svetu naj se godi, kar se hoče, hobita to ne bo ganilo. Vojne, lakota, karkoli že je ..., hobit si misli: “sami so si krivi, da se niso umaknili ob najmanjšem namigu na težave”. Če pa se že kaj prikrade v Hobiton, se vsak zase poskrijejo v svoje votline in počakajo, da “nevarnost” mine.
Da se vrnem k temi, torej kakšno je življenje v vasi? Kot sem že zapisal, je to po navadi srečno življenje, saj je uresničitev ciljev. Vsak prebivalec ima možnost umakniti se v svoj dom, na varno, domače ozemlje. Pojavi pa se vprašanje: Kako vas funkcionira kot celota? V veliki meri na to vpliva bližina posamezne vasi z mestom oz. bližina delovnih mest. Vasi, ki so zelo oddaljene od večjih krajev, počasi zamirajo, prebivalstvo se izseljuje v večje kraje blizu mest ali v sama mesta. Vendar večina, če je le mogoče, ohranja svojo domačo posest v svoji lasti, tako da ima ves čas možnost vrnitve, umika na poznano in varno. Kontrastno temu pa se kraji, ki so blizu večjih naselij, ves čas polnijo in rastejo. V enem takih krajev sem živel tudi sam.
Moj domači kraj se nahaja zelo blizu Ljubljane, do nas vozi celo mestni avtobus. Kljub temu pa tu vlada vaško vzdušje, tu in tam še vedno lahko najdemo kmetijo, čeprav zares funkcionira samo še ena. Sem smo se preselili, ko sem bil star 6 let, in ves ta čas sem lahko opazoval spremembe. Na hitro bi lahko rekli: spremenilo se je vse in hkrati nič. Vas ves čas raste, gradijo se nove hiše, prihajajo nove družine, nekatere se tudi odselijo. To pa je tudi vsa sprememba, ki se je zgodila. Funkcioniranje vasi je popolnoma enako, kot je bilo takrat, ko smo se priselili. Dopoldan je vas prazna, edina znaka življenja sta zvok motorja poštarja ob 10.15, ko raznese pošto v bližnjem okolišu, in ropot iz avtoličarske delavnice, kjer delavci pridno brusijo kovino. Kmalu po poldnevu se promet na ulicah zgosti, prebivalci se začnejo vračati domov, mame se lotijo kuhanja, šolski avtobus pripelje otroke. Popoldan lahko vidiš pare, ki se sprehajajo s psi, posameznike, ki rekreacijsko tečejo ali kolesarijo. Zanimivo je, da se vse našteto dogaja na ulicah in ne na privatnih zemljiščih. To ne pomeni, da ljudje doma ne počno nič, je pa vse, kar počnejo, skrito za visokimi ograjami. Zakaj se torej funkcioniranje vasi kljub velikemu pritoku prebivalstva ni spremenilo? Rekel bi, da je temu tako, ker so skupni oz. javni prostori ostali skorajda nespremenjeni. Največja sprememba bi lahko bila zaprtje vaške trgovinice. Ko je ta še obratovala, so se tu prebivalci srečevali, izmenjali besedo ali dve in posledično so se med seboj bolje poznali. Danes se vsi »stari« prebivalci med seboj poznamo vsaj toliko, da se na ulici pozdravimo, medtem ko veliko večino novih družin nihče ne pozna, kot bi bili popolni tujci. Mislim, da tu odločilno vlogo igrajo družbena središča, mesta oz. centri, kjer se prebivalci srečajo – kot omenjeni primer trgovine ..."